Jak się okazuje pieczarkarnia nie musi być ogromną budowlą, halą, gdzie panują wyjątkowe warunki do uprawy pieczarek. Istnieje możliwość założenia domowej produkcji tych grzybów. Ich hodowla może odbywać się w piwnicy lub w innym zacienionym, wilgotnym miejscu. Nie potrzebny jest tutaj dostęp do światła słonecznego, bowiem pieczarki do wzrostu nie wykorzystują chlorofilu. Należy wykonać półki na których rozłożone zostanie odpowiednie dla grzybów podłoże kompost lub sfermentowany koński obornik a następnie na nim ułożona zostanie grzybnia. Tą kupuje się u producentów grzybni pieczarkowej. Hodowcy amatorzy produkcją grzybów zajmują się hobbystycznie, na własny użytek.

Jednak jeśli planuje się działalność na szerszą skalę trzeba znaleźć przede wszystkim odbiorców. Tylko wtedy będzie mowa o opłacalności produkcji pieczarek. Trzeba brać pod uwagę, że od momentu wyposażenia hali do zbioru pieczarek trzeba ponieść koszty sięgające kilkunastu tysięcy złotych a jest to cena tylko samej produkcji nie mówiąc już o wybudowaniu pomieszczeń ich wynajmie oraz dostosowaniu do produkcji grzybów. Odbiorcą pieczarek może być skup, z którym producent będzie współpracował i najlepiej pieczarkarnię zakładać właśnie w pobliżu takich skupów.

Ważnym elementem w rozkręcaniu hodowli pieczarek jest wyposażenie hali lub budynku w system ogrzewania, jakie zapewni grzybom stałą temperaturę wzrostu. Wydziela się także specjalne pomieszczenia do czyszczenia i parowej dezynfekcji grzybów. Kiedy mamy już przystosowane technologicznie hale wtedy należy zakupić materiał z którego wyrosną grzyby, chodzi o kostkę z grzybnią. W niej znajdują się zalążki z których wyrosną pieczarki. Następnie pokrywa się taką kostkę torfem, zapewnia stały odpowiedni dostęp do wody oraz wzbogaca podłoże składnikami odżywczymi, które przyspieszą wzrost grzybów.

Częściej hodowana jest pieczarka biała niż brązowa ze względu na bardziej ceniony smak. Produkcję można rozpocząć na regałach lub w specjalnych skrzynkach. Tam umieszcza się sfermentowany obornik wymieszany z grzybnią. Temperatura powinna sięgać 22oC. Kiedy pojawi się biała grzybnia należy przykryć okrywą- torfem a następnie gazetą lub papierem gazetowym. Wtedy zmniejsza się temperaturę do 16oC i czeka na wzrost grzybów.